środa, 8 kwietnia 2015

Interakcje leków z alkoholem.


Połączenie leków z alkoholem należy  do najbardziej niebezpiecznych i w większości przypadków są niewskazane.
Alkohol i leki mogą wchodzić w bardzo niebezpieczne dla organizmu interakcje, nawet wtedy gdy  nie są przyjmowane w  tym samym czasie. Wypicie niewielkiej ilości alkoholu, może nasilić działanie niepożądane leków przyjętych kilka godzin później. Reakcja organizmu na alkohol może być różna w zależności od schorzeń jak i od zażytych leków. Działanie alkoholu i leków może się wzajemnie nasilać działając jak po przedawkowaniu leków lub po wypiciu znacznie większej ilości alkoholu.
Działanie niepożądane to najczęściej senność, uczucie zmęczenia, problemy żołądkowo-jelitowe, niektóre interakcje mogą przybierać bardziej dramatyczną postać zagrażającą zdrowiu a nawet życiu chorego.

Bardzo niebezpieczne jest łączenie alkoholu z lekami dostępnymi bez recepty.
Leki przeciw bólowe i przeciw gorączkowe w połączeniu z alkoholem zwiększają  ryzyko wystąpienia choroby  wrzodowej żołądka.
 Połączenie leków  przeciw kaszlowych( np. Acodin, Thiocodin ) z alkoholem może prowadzić do przedawkowania leku, może  to objawiać się nudnościami, wymiotami, biegunką, a nawet może wywołać halucynację, omany i powodować utratę świadomości i niewydolności oddechowe, a w konsekwencji mieć tragiczny koniec.

Osoby chorujące na cukrzycę powinny wiedzieć, że spożywanie alkoholu wiąże się z ryzykiem wahań glikemii. Hipoglikemia może wystąpić nawet po 24 godzinach od wypicia alkoholu.
Osoby przyjmujące leki przeciwcukrzycowe powinny unikać spożywania alkoholu, gdyż może to zwiększyć ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej, objawiającej się dusznością, skurczami mięśni, bólami brzucha, nudnościami i wymiotami.
U chorych ze zmianami neurologicznymi.połączenie leków z alkoholem mogą spowodować nieodwracalne zmiany w mózgu.
 Chorzy na nadciśnienie tętnicze powinny pamiętać, że sam alkohol podnosi ciśnienie.

 Łączenie alkoholu z lekami na nadciśnienie i na obniżenie cholesterolu wiąże się z rozregulowaniem ciśnienia, i zwiększają ryzyko uszkodzenie wątroby.
Leki przeciw alergiczne i  na chorobę lokomocyjną połączone z alkoholem mogą prowadzić do senności i zawrotów głowy.
 Nie należy łączyć alkoholu z antybiotykami, zwłaszcza zawierającymi metronidazol, połączenie może prowadzić nawet do zapaści.
 
Nigdy nie łącz leków z napojami alkoholowymi.