niedziela, 1 stycznia 2012

Odkryj dietę właściwą dla siebie.

"To co dla jednego człowieka jest pokarmem dla innego trucizną "
                                                  - Lukrecjusz

Właściwe odżywianie oznacza dostarczenie organizmowi możliwie najlepszych składników odżywczych, które zapewnią mu dobrą kondycję fizyczną i psychiczną, sprawność umysłową, zmniejszą ryzyko chorób, oraz zapewnią maksymalną długość życia.
 Podobnie jak występuje olbrzymia różnorodność osobowości i uzdolnień wśród ludzi, tak też nasze zapotrzebowanie pokarmowe jest zróżnicowane.Potrzeby każdego organizmu są wyjątkowe i indywidualne.
Nie ma uniwersalnej diety dla wszystkich, chociaż istnieją ogólne zalecenia odnoszące się do wszystkich.Zapotrzebowanie na składniki odżywcze są zależne od wielu czynników z jakimi się urodziłeś (płeć, geny) w jakim środowisku przebywasz,  od stylu życia, pracy jaką wykonujesz, od stresu.
Właściwe odżywianie jest kwestią indywidualną.Dieta, która służy innej osobie wcale nie musi być odpowiednia dla Ciebie. Nie należy trzymać się sztywno zasad ale trzeba być zdyscyplinowanym.
Wskazana jest obserwacja swojego organizmu i metodą prób i błędów wyeliminowanie produktów,  które zabierają ci energię i pogarszają samopoczucie.Jest to trudne ponieważ większość objawów nie pojawia się zaraz po spożyciu danego czynnika drażniącego lecz narasta w ciągu 24 godzin. Dlatego też przez lata żyjemy w nieświadomości jaki rodzaj pokarmu powoduje dolegliwości, zwłaszcza, że wiele osób nigdy nie czuły się naprawdę zdrowe i dlatego  trudno im to ustalić.
Ocena potrzeb przez analizę tego co spożywamy i porównywanie z normami dziennego zapotrzebowania dla każdego składnika jest uproszczone i nie bierze pod uwagę indywidualnych zmienności zapotrzebowania pokarmowego od czynników zewnętrznych: poziomu stresu, zanieczyszczenia powietrza, wysiłku fizycznego.
Poza tym dla wielu ważnych składników nie ustalono norm dziennego zapotrzebowania, więc nie ma możliwości odniesienia się.
Wiele chorób jest wiązane z alergią pokarmową. Dietetycy w celu dokładniejszego określenia indywidualnego zapotrzebowania żywieniowego przeprowadzają testy biochemiczne.
Plan właściwego odżywiania można ocenić za pomocą trzech wypróbowanych metod .  Przy czym każda z nich pozwoli ocenić część twojego zapotrzebowania , metody te uzupełnią się wzajemnie
1) Analiza objawów - pomaga ustalić potrzebne składniki odżywcze na podstawie różnych objawów.m.in.brak energii, owrzodzenia jamy ustnej, kurcze mięśni, skłonność do siniaków, brak koncentracji, niemożność przypomnienia snów.
2) Analiza stylu życia - pomoże ustalić czynniki, które zmieniają twoje indywidualne zapotrzebowanie żywieniowe np. wysiłek fizyczny, zanieczyszczenia środowiska, stres.
3) Analiza diety - pozwalają porównać twoją dietę z optymalnymi ilościami składników odżywczych, biorąc pod uwagę substancję , które pozbawiają organizmu tych składników.
 

Oto kilka wskazówek, które pomogą działać w zgodzie z biochemiczną indywidualnością.
1. Zwracaj uwagę po których posiłkach odczuwasz przykre dolegliwości, pamiętaj że objawy mogą pojawić się w ciągu 24 godzin.
Wyeliminuj pokarm, który uważasz ze ci nie służy na dwa tygodnie i obserwuj jak się czujesz.

2. oceń  własne  potrzeby żywieniowe,  zacznij dostarczać swojemu organizmowi zalecane składniki aż poczujesz się zdrowy, wypoczęty, pełen energii i wolny od dolegliwości.
3. Metodą obserwacji odkryj jaki styl życia ci odpowiada i dostosuj do niego swoje życie.
 4. Pamiętaj o indywidualnych potrzebach.
 To, że inni tolerują pewne pokarmy nie oznacza, że ty możesz je spoczywać.
 Zdaj się na swoją intuicję. Słuchaj swojego ciała, ono powie ci więcej niż eksperci.

Jeśli w twojej rodzinie występowały określone problemy zdrowotne, zwróć uwagę na zalecenia dotyczące zapobieganiu tym chorobom i odpowiednio dostosuj do nich dietę.
 Ogranicz leki i unikaj złodziei witamin.

"Widziałem wiele ludzi umierających z głodu, lecz z powodu jedzenia - tysiące"
                                                                          - Benjamin Franklin

Brak komentarzy: