sobota, 27 września 2014

Zapobiegliwy organizm.

Jesienią zazwyczaj przybieramy na wadze. Tu i ówdzie pojawiają nam się fałdki.
Czy jest to wina podjadania, samodyscypliny, złej diety, czy efekt zmniejszonej aktywności fizycznej?

Okazuje się że zasady funkcjonowania  organizmu nie zmieniły się od czasów  człowieka pierwotnego.
Człowiek pierwotny nie miał ogrzewanego mieszkania, ciepłych ubrań, ani wystarczającej ilości pokarmu.  Jadł tylko wtedy, gdy znalazł jakiś pokarm lub coś upolował. Najadał się do syta
a organizm gromadził zapasy, gdy nie miał dostępu do pożywienia po prostu głodował. Organizm przygotowywał się do sytuacji stałego zagrożenia niedożywieniem. Dlatego w czasie urodzaju, robił zapasy, by w okresie głodu korzystać z nich.
Zapobiegliwy organizm  troszczył się o przyszłość i zachowywał się jak "dobra gospodyni", która w lecie gdy jest nadmiar warzyw i owoców, przygotowuje zapasy na zimę.
Nasz organizm, mimo że  ma nieograniczoną możliwość dostępu do pożywienia, funkcjonuje na podstawie wzorców żywieniowych wypracowanych przed tysiącami lat, kiedy niedożywienie było zjawiskiem normalnym. Dlatego gdy dostarczamy mu zbyt dużo pokarmu, zwłaszcza cukrów prostych (słodycze) , myśląc o przyszłości gromadzi zapasy. Mając pełną "spiżarnię" czyli oponki na brzuchu i w talii :),  organizm jest pewien,że nadejdzie czas głodu i wtedy zużyje zapasy.
Jesienią organizm przygotowując się do chłodów, gromadzi tkankę tłuszczową by chronić nas przed zimnem.
 Nawet przebywanie w lecie w pomieszczeniu klimatyzowanym mobilizuje organizm do gromadzenia tkanki tłuszczowej, by chronić nas przed utrata ciepła.
Badania  naukowe wykazały, że niektóre osoby mają skłonności do tycia, zjawisko to ma związek z dopaminą.  Dowiedziono, że osoby otyłe mają zbyt  mało receptorów dopaminy  w mózgu, w porównaniu z osobami szczupłymi.  Osoby otyłe mają tendencje do przejadania się, gdyż odczuwają przyjemność po zjedzeniu większej porcji pokarmu, niż osoby szczupłe.
Mimo tych przeciwności należy walczyć ze zbędnymi kilogramami, jest to ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Każdy dodatkowy kilogram to duże obciążenie dla serca, ponieważ dostarcza krew do większej masy ciała. Nadmiar tkanki tłuszczowej wpływa na ciśnienie krwi i cholesterol.
Najbardziej niebezpieczna jest otyłość brzuszna, gdyż tłuszcz gromadzi się wewnątrz brzuch i okala najważniejsze narządy.
Gdy tyjemy cierpi nasze poczucie estetyki.
Konsultując się z lekarzem i dietetykiem odchudzajmy się by poczuć się lepiej, atrakcyjniej i zdrowiej.
Dobrze dobrana , zbilansowana dieta , unikanie słodyczy i aktywność fizyczna, pomogą w tej walce.


Brak komentarzy: