sobota, 16 stycznia 2016

Kiełki.

Coraz bardziej doceniamy walory odżywcze i zdrowotne nasion różnych roślin. W nasionach wielu roślin np. rzodkiewki, rzeżuchy, brokułów, soi, kukurydzy, słonecznika, fasoli mung itp  znajduje się najbardziej wartościowe substancje, które uaktywniają się pod wpływem enzymów w fazie kiełkowania. Zasoby te są gromadzone by powstała nowa roślina i miała zapas soli mineralnych, witamin, aminokwasów aż do momentu,  gdy sama będzie zdolna do pobierania pokarmu z innego źródła ( z gleby).
Zawartość korzystnych dla organizmu ludzkiego substancji w kiełkach jest niekiedy ok. 200 razy wyższa niż w samej roślinie.

Kiełki mają wartości odżywcze, zdrowotne i lecznicze. Działają zapobiegawczo przeciwko miażdżycy,  wzmacniają serce, skórę, nerwy i mózg, obniżają również poziom cholesterolu we krwi. regulują  procesy trawienne.
Spożywanie kiełków wskazane jest dla każdej grupy wiekowej: dzieciom, młodzieży, osobom dorosłym.
Zawierają białka, cukry, tłuszcze, naturalny błonnik i witaminy. Większość z nich dostarcza organizmowi witamin z grupy B, a także witamin A, C, E i H.  jak  również pierwiastki potrzebne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu - wapń, żelazo, siarka, cynk, magnez, selen, potas i lit
Zaleca się ludziom chorym, w okresie rekonwalescencji, w okresach przemęczenia i stresu.
Kiełki są skarbnicą witamin i mikroelementów: świeże kiełki rzodkiewki dostarczają wit. C,
 soi- C, B1, soczewicy- kwas foliowy działający krwiotwórczo, lucerny- wit. A, B, E, żelazo, białko, wapń i fosfor, słonecznika - wit. D, fosfor, wapń, żelazo, brokułu - sulforafan antyrakowy,
kiełki pszenicy i ciecierzycy ( kiełków ciecierzycy nie jemy na surowo) to źródło tak cennej dla wegan witaminy B12, rzeżucha jest wskazana  przy wypadaniu włosów.

Kiełki możemy wyhodować w specjalnie przystosowanych kiełkownicach lub w zwykłych słoiczkach.
Niewielką ilość kiełków ( różne rodzaje zalewamy oddzielnie) zalewamy wodą tak by objęły kiełki, słoiczek przykrywamy gazą i nakładamy gumkę. po kilku godzinach 7-8 h wylewamy wodę i przepłukujemy zawartość co 12 godzin. Po trzech do pięciu dni w zależności od rodzaju, kiełki są gotowe do spożywania.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Polecam całą masę nasionek na własne kiełki:
www.przydomu.pl/na-kielki.html

aśka pisze...

Kiełki dobre, a najlepsze takie hodowane w domu :)