niedziela, 7 kwietnia 2013

Przewlekła choroba nerek.

Przewlekła choroba nerek  (P.Ch.N .) występuje u ok.10-15 % światowej populacji osób dorosłych. Choroba ta prowadzi do rozwoju  niewydolności nerek, której jednym z wyznaczników jest zmniejszenie przesączania kłębuszkowego. P.Ch.N ma zazwyczaj charakter postępujący i  nie leczona prowadzi do pogorszenia pracy nerek.
 Grupa japońskich badaczy przeprowadziła analizę częstości występowania P.Ch.N. w zależności od wartości ciśnienia tętniczego i cukrzycy.  Przeanalizowali też  pod kątem innych czynników ryzyka takich jak otyłość, zaburzenia lipidowe,  palenie tytoniu oraz codzienne spożywanie alkoholu.
Badania japońskie sugerują, że wzrost częstości występowania przewlekłej choroby nerek, jest  zależny od w.w czynników ryzyka.
Leczenie P.Ch.N. polega na leczeniu przyczyny, czyli choroby , która doprowadziła do uszkodzenia nerek, oraz na hamowaniu dalszego postępu choroby.
Nadciśnienie tętnicze i cukrzyca to główne przyczyny wystąpienia P.Ch.N.
Jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za rozwój nadciśnienia tętniczego jest  nadmierne dobowe  spożycie sodu.
 Badania wykazały, że w sytuacji nadmiernej podaży sodu w diecie, dochodzi do wzmożonego wydalania go z moczem. Eliminacja sodu z organizmu wymaga zarówno wzrostu nerkowego przepływu krwi jak i wyższego ciśnienia krwi.
Truizmem staje się stwierdzenie, że zmiana stylu życia, wpływa na spadek ciśnienia tętniczego.
Oprócz ograniczenia spożycia soli, należy zredukować masę ciała, wprowadzić dietę  bogatej w warzywa i owoce. Należy ograniczyć lub wyeliminować z diety tłuszcze zwierzęce.
 Osoby chore na P.Ch.N. powinny stosować odpowiednią dietę, pod ścisłym nadzorem lekarza nefrologa i dietetyka.
Przy chorobie trzeba ograniczyć spożycie  alkoholu i wyeliminować palenie tytoniu.
 Należy także pamiętać , że aktywność fizyczna , zwłaszcza ruch na świeżym powietrzu jest wskazany osobom z podwyższonym ciśnieniem tętniczym.
Chorzy powinni być pod stałą opieką  nefrologiczną i przyjmować odpowiednie leki.

1 komentarz:

aldia arcadia pisze...

z nerkami nie ma żartów...niestety.
pozdrawiam`