niedziela, 26 sierpnia 2012

Gdy zapadnie decyzja - BĘDĘ MAMĄ


 Bycie mamą to wielka odpowiedzialność. Kilka miesięcy przed podjęciem decyzji  o poczęciu  należy odstawić tabletki antykoncepcyjne ( zbyt późne odstawienie antykoncepcji hormonalnej  wiąże się ze  zwiększonym  prawdopodobieństwem ciąży mnogiej) i dostarczyć organizmowi odpowiednich składników odżywczych, potrzebnych dla zdrowia młodej mamy i do  rozwoju płodu.
Organizm potrzebuje trzech miesięcy by wyeliminować szkodliwe substancje
 i wyrównał niedobory witamin i minerałów.
Bardzo ważną rzeczą jest wcześniejsze odstawienie alkoholu i rzucenie palenia tytoniu.
 Zdrowa, zbilansowana dieta jest kluczowa dla prawidłowego  przebiegu ciąży i rozwoju płodu.  Potrzebne jest właściwe pokrycie zapotrzebowania na mikroelementy i składniki odżywcze.
Dieta powinna być bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, powinna dostarczyć właściwą ilość kwasu foliowego, wapnia,  żelaza, cynku i jodu 
W diecie przyszłej matki powinny znaleźć się  pełnoziarniste produkty,  warzywa, owoce, pestki, ziarna,  oleje i oliwa.
Właściwą ilość kwasu foliowego, wapnia,  żelaza, cynku i jodu działa pozytywnie na rozwój płodu i chroni przed powikłaniami ciąży.
 Zdrowe przekąski takie jak suszone owoce, orzechy, ziarna i migdały dostarczą cennych składników odżywczych ale także  zapobiegają nudnościom i wymiotom.
O zapotrzebowaniu  na mikroelementy  przyszłych rodziców czytaj "Przed urodzeniem"
Dodatkowo każda kobieta w ciąży mająca problemy ze zdrowiem  lub mająca nieprawidłowe wyniki, powinna znaleźć się pod ścisłą opieką specjalisty, który zdiagnozuje jej problem i dobierze właściwą formę leczenia.
 Decyzja o byciu mamą wiąże się również ze zmianą stylu życia.
Należy pamiętać, że aktywność fizyczna przez całe 9 miesięcy, pozwoli łatwiej przejść przez poród a potem  wrócić do formy. Odpowiednie ćwiczenia  zapobiegną  bólom kręgosłupa, bólom mięśni i stawów.  W prawidłowo rozwijającej się ciąży   gimnastyka jest nie tylko dozwolona ale wręcz wskazana. Aktywność fizyczna przygotowuje organizm do porodu, który dzięki wzmocnieniu będzie łatwiejszy i krótszy,.  zwiększy przepływ krwi przez macicę, wpływając pozytywnie na rozwój płodu i poprawi przemianę materii ciężarnej.  Należy unikać zbyt  intensywnych i wysiłkowych ćwiczeń.

Senność, znużenie i zmęczenie a także wahanie nastrojów to sprawa hormonów, które inaczej w tym czasie pracują.  Hormony wpływają na nastrój przyszłej mamy  ale także spowalniają pracę elit i  wpływają na pracę wszystkich narządów.

1 komentarz:

HEALTHYSPORTLIFE pisze...

decyzja o byciu mamą to chyba najpoważniejsza decyzja w kobiecym życiu zaraz po tej "TAK" odpowiedzianym przed ołtarzem. ja jescze nie jestem gotowa, ale faktem jest że musi to być mega inspirujące i napędzające do działanie ;) wszakże każda z nas chciałaby być dobrą mamusią :)